Please install minimum flash player 7
Download at www.adobe.com
Please install minimum flash player 7
Download at www.adobe.com
Danmarks største online golfportal
Tilmeld nyhedsmail

Artikel

Opret kommentar til denne artikel

Vakse Viborg

Grundlovsdag bød på et besøg på Viborg Golfklubs baneanlæg med en runde på klubbens røde og blå sløjfe.  Der findes også en gul sløjfe, og de tre ligeværdige sløjfer kombineres på skift til at være ugens 18 huls bane.  Endelig råder klubben over en 9 hullers par 3 bane, der også er åben for Pay og Play Spillere. 

Velankommne til klubben på en god, gennemsnitlig dansk sommerdag med skiftevis regn og solskin under runden, blev greenfee indløst i klubbens pro shop, hvor personalet var behjælpelig med det praktiske omkring indskrivningen. Pro shoppen tilbyder endvidere et pænt udvalg af udstyr og beklædning med flere gode tilbud. 

Med betalt green fee er der gratis træningsbolde på klubbens driving range, der ud over udslagsbanen også byder på en green til at øve kortere indspil og chip slag, samt en god stor puttegreen ved klubhuset. Så der findes ingen undskyldning for ikke at være varmet op og klar på første tee sted. Træningsfaciliteterne er gode i Viborg.

Inden første tee slag var der tid til en optankning af proviant til runden i klubbens restaurant, der også var tiltænkt som afslutning på runden. Udover restauranten har man en lille café, tiltænkt spillere med golfskoene på. En god idé, der sikrer at restauranten er lækker og indbydende - og ikke mindst fri for græs og skidt. Restauranten var desværre ved at lukke, da vi kom retur fra runden omkring klokken 19, så ingen uddeling af kokkehuer ved dette besøg.

Med bag'en fuld af proviant gik turen mod rød sløjfes første hul, der på trods af at ligge tæt på driving rangen kan være lidt tricky at finde. Men et lokalt medlem fik dog hurtig hjulpet os på rette spor. 

Viborg skriver i præsentationen af banen, at de tre sløjfer består af ligeværdige huller. Heri er undertegnede dog ikke helt enige. De nye huller på rød sløjfe indeholder efter vores opfattelse (for) mange blinde slag. Eksempelvis på banens hul 12, par 5 på rød sløjfe, hvor det selv med kun 130 meter til green ikke er muligt at se hverken green eller retningen til samme.

Det efterfølgende par 4 hul på kun små 232 meter fra gul tee byder ligeledes på et blindt udslag fra tee. Det samme var tilfældet på flere af de øvrige huller i enten første-, andet- eller tredjeslaget.

Viborg har en intention om at have hårde greens, hvilket var lykkedes til fulde på Grundlovsdag. Bolden rullede pænt med en moderat hastighed, så der kunne puttes frisk til for at holde bolden på kursen mod hullet.

At holde bolden på ret kurs fra tee til green viste sig også hurtigt at være alfa og omega for at opnå en god score. Viborgs fairways hører uden at være smalle heller ikke til de bredeste af slagsen. Mistes fairways byder banen mange steder på en meget drilsk rough bestående af højt tyndt højt græs, hvor bolden dog normalt let kan findes igen. Det tynde græs udfordrer spilleren, og vil man sikre sig fremdrift på hullet vil det oftest være tilrådeligt at 'tage straffen med det samme' og vælge nærmeste vej ud af roughen. De overmodige slag havde det med et ende i roughen på ny.

Efter forni på de nye huller går turen rundt om klubhuset til blå sløjfe med første hul tæt på restaurantens terrasse. Blå sløjfes første hul og banens signaturhul, hul 19 par 5, byder på et fra hvid/gul tee frisk drive ud over en forholdsvis stor og bred sø. Der er dog masser af plads på den modsatte side af søen på trods af out of bounds langs højre side af fairway. Men selv med et gevaldigt amatør slice kan der gives fuld gas fra teestedet ud over søen uden at komme i karambolage med de hvide out of bounds pæle. 

Der var i dagens bold enighed om, at hullet sammen med de efterfølgende tre huller, hørte til rundens højdepunkter med hensyn til banelayout og dermed gode golfoplevelser. De nævnte fire huller bød blandt andet på et par tre hul henover en bred kløft, samt et par 4 hul dogleg højre med et træ godt strategisk placeret i knækket.  

Generelt er hullerne i Viborg meget varierede og byder på masser af udfordringer for spillere på alle niveauer. Banen ligger placeret i et kuperet terræn, hvilket som nævnt tidligere indebærer flere blinde slag, som kan give spilleren en del udfordringer. Til gengæld er der en god udsigt fra flere af hullerne, banen er velplejet og i god stand, om end forårets sommerlige vejr havde sat sit begyndende præg på fairways med hårde og let gullige fairways som følge.

Efter runden er der mulighed for at nyde en forfriskning i klubbens 'Spikebar' eller for at indtage et måltid i restauranten lige ved siden af. Husk dog at bestille i god tid, hvis der skal spis a la carte, da dette skal bestilles inden klokken 16.00 samme dag.

Dette var vi ikke opmærksomme på, så vi måtte forlade klubben med tomme maver, men til gengæld mættet af flot natur og gode golfoplevelser på selveste Grundlovsdag. 

Klik her for at gå til Viborg Golfklus hjemmeside

Opret kommentar til denne artikel

Vind Pro-Am hold på ECCO Tour - læs mere og deltag

15. juni 2009  13:06

     

Nyhedsarkiv

16.06.2009 15:46Olympisk guld har major-karatLæs nyheden
16.06.2009 14:22De ukendte der nu er i rampelysetLæs nyheden
16.06.2009 13:44Skærbæk Mølle - Waauv et design!Læs nyheden
16.06.2009 08:27Hvis golf er kunst så var han farvenLæs nyheden
15.06.2009 23:17Verdens ældste amatørturneringLæs nyheden
15.06.2009 18:15Tigers US Open bagLæs nyheden
15.06.2009 17:54Masser af golfpræmierLæs nyheden
15.06.2009 14:33Funk måtte lade krabberne venteLæs nyheden
15.06.2009 13:46Går Tiger på vandet igen?Læs nyheden
15.06.2009 13:33KM i en sur flirt med cuttetLæs nyheden
15.06.2009 08:19Godt gået GayLæs nyheden
15.06.2009 02:45Big Mac til AnnaLæs nyheden
15.06.2009 02:44Nyholms juli tilbudLæs nyheden
14.06.2009 20:47En smule Danish DynamiteLæs nyheden
14.06.2009 19:57Op og ned for WieLæs nyheden
14.06.2009 17:49Sir Nick FaldoLæs nyheden
14.06.2009 17:18Iben nr. 5 i PortugalLæs nyheden
14.06.2009 16:01Storm og torden udskyderLæs nyheden
14.06.2009 00:35Gay kan gå wire to wireLæs nyheden
13.06.2009 20:05Tinning på delt 3. pladsLæs nyheden