Skrevet af Michael Lermark 15:57 25-06-2012
NØRRET I IRISH OPEN
Thomas Nørret er klar til deltagelse i Irish Open og han får dermed en kærkommen mulighed for, at opnå lidt kontinuitet og forhåbentlig ride videre på den gode formkurve, der indbragte ham en 12. plads i BMW International i weekenden.
Thomas Nørret lå henover weekenden som sjette reserve til at komme med i Irish Open, men efter resultaterne i weekenden og mulige afbud, rykkede Thomas Nørret for kort tid siden ind turneringen og bliver dermed den tredje danske deltager. Også Søren Kjeldsen og Thorbjørn Olesen er til start.
Nørret er dog ude i et hårdt program i øjeblikket. Efter fire opslidende dage i BMW International Open, spiller han i dag kvalifikation til The Open, over 36 huller på Sunningdale nær London – i øvrigt sammen med Olesen og Kjeldsen. Og allerede torsdag går det løs med Irish Open.
Turneringen spilles på Royal Portrush, Dunluce course, hvor The Open Championship blev afviklet i 1951. Det er fjerde gang at Irish Open spilles på denne vidt berømmede linksbane, men første gang siden 1947. Royal Portrush blev stiftet i 1888.
Læs mere om kvalifikationen til The Open Championship, der spilles mandag.
