Skrevet af Peter Damgaard 09:34 15-06-2012
SE DAGENS BEDSTE SLAG I US OPEN
Efter en dårlig start fik Nick Watney vendt runden med et forrygende slag, og er med helt i toppen af US Open.
Han begyndte på 9. hul, og var +3 efter 16 huller. På 17. hul, par-5 hullet der i første runde var banens letteste, holede han sit andetslag for en albatros, og var således i par på runden.
Watney lavede pars på banens første 6 svære huller, og efter en birdie på 7. hul gik han -1 på runden og er på en delt andenplads med Tiger Woods, David Toms, Justin Rose og Graeme McDowell.
- Jeg fik ikke den bedste start, men spillede godt. Jeg gav et par slag væk med min putter, og 16. hul er næsten et par-6 hul, men jeg var tre over par uden at gøre meget dårligt. Men slaget på 17. hul er selvfølgelig noget jeg altid vil huske, og jeg er tilfreds med runden, sagde Nick Watney på det efterfølgende pressemøde.
- Jeg kunne ikke se den gik i hul, men jeg kunne høre tilskuerne juble.
--> Læs også: Ikke bare svært, men...
I torsdagens træningsrunde lavede Alvaro Quiros en albatros, der tilmed var en hole in one på par-4 hullet 7. USGA har ikke fuldstændige statistikker for US Opens lange historie, men det er den tredje registrerede albatros i turneringsrunder ved US Open. TC Chen gjorde det på Oakland Hills i 1985 og Shaun Micheel på Pebble Beach i 2010.
Louis Oosthuizen lavede en albatros i Masters, og det slag kan ses på Teetime her.
Se Nick Watneys forrygende slag nedenfor og se anden runde direkte på Viasat Golf eller Viaplay.dk fredag aften og nat fra kl. 22 - 04.
